Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa – „Życie codzienne w dobie Monarchii Austro -Węgierskiej”.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa uczestnicząc w realizacji projektu realizowanego przez Gminę Miasto Rzeszów pn.„Rzeszów i Stropkov- współpraca na rzecz kultury pogranicza” dofinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 zaprasza w poniedziałek 12.02.2018r. o godzinie 15.00 na wernisaż wystawy „Życie codzienne w dobie Monarchii Austro -Węgierskiej”.

Zgromadzone eksponaty prezentowane w pomieszczeniach Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa to m.in. karty korespondencyjne , mające ogromną wartość historyczną numizmatyki pochodzące z czasów Monarchii Austro-Węgierskiej, a także sprzęty codziennego użytku z czasów Franciszka Józefa. Zbiory, które będzie można zobaczyć na wernisażu, a także w trakcie miesięcznej wystawy pochodzą ze zbiorów prywatnych udostępnionych na potrzeby realizacji projektu przez: Zbigniewa Tyburę z Rzeszowa, Jacka Rudnickiego, Sławomira Gołąba, Andrzeja Czabana oraz Wojciecha Urbana.

Wystawę będzie czynna do 11 marca 2018r.

Święto Trzech Króli – co piszemy na drzwiach

Święto 6 stycznia, tradycyjnie nazywane Świętem Trzech Króli, jest tak naprawdę w kościele katolickim Uroczystością Objawienia Pańskiego i należy do świąt jednych z najstarszych.

Dawniej rozważano w tym dniu tajemnicę pojawienia się na ziemi Boga jako człowieka, zaś obecnie rozważa się fragment Pisma Świętego, w którym mowa jest o czci oddanej Dzieciątku Jezus przez Trzech Mędrców.

Na przełomie XV i XVI wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia kadzidła i kredy. Zwyczaj ten pozostał do dnia dzisiejszego. Wonią kadzidła napełnia się mieszkanie na znak, że pragniemy wszystko czynić na chwałę Boga. Kredą oznaczamy drzwi naszych domów co symbolizuje przyjęcie Boga do naszego serca, życia i domu. Mało kto jednak wie, że jest kilka możliwości oznaczenia drzwi mieszkań. Można to zrobić bowiem w trojaki sposób.

Pierwszy z nich to oznaczenie „J+M+J”, co oznacza „Jezus, Maryja, Józef”. Drugie oznaczenie to „C+M+B”, co z tłumaczenia „Christus mansionem benedicat” znaczy „Niech Chrystus pobłogosławi mieszkanie”. Ostatni i najbardziej popularny napis to „K+M+B”, czyli podanie imion trzech króli – Kacpe, Melchior i Baltazar oraz wskazanie na końcu aktualnego roku.

Leżajsk: W Ożannie powstaje ośrodek sportowo-rekreacyjny dla zawodników Stali Rzeszów

Zalew nad Ożanną stanie się wkrótce miejscem wypoczynku i treningów żużlowców Żurawi, bowiem nowy właściciel Stali Rzeszów- Ireneusz Nawrocki – finalizuje inwestycję, jaką jest zakup ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Klub ma już w tym miejscu swoje domki i korty tenisowe, jednak planowane jest znaczne powiększenie ośrodka oraz uzupełnienie go o nowe elementy.

Nawrocki zdradza, że będą tu dominować sporty motorowe, z wykorzystaniem tego, iż ośrodek znajduje się tuż przy jeziorze. Powstaną tory żużlowe, gokartowe oraz motocrossowe a także wyciągarka do nart wodnych. Z nowopowstałego miejsca rekreacji skorzystać będą mogli również i kibice, gdyż wybudowany zostanie budynek noclegowy dla nawet stu osób. Całość powstanie na 5-hektarowej działce. Ożanna zacznie więc na nowo żyć.

Autor: Nadia

 

 

Gra planszowa o Rzeszowie

Gra planszowa „Miasto Skarbów” to kolejny edukacyjny materiał Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin. Stowarzyszenie stawia sobie za cel integrowanie rodzin, połączone z promocją Podkarpacia. Aktualnie jest ono na etapie wydawania gry planszowej związanej z Rzeszowem. Tym razem jest to gra „Miasto Skarbów”, dla dzieci powyżej 7 roku życia oraz dla rodziców.

Gra polega na kolekcjonowaniu kartonowych kafelków (kart) reprezentujących 100 skarbów Rzeszowa, które należą do pięciu kategorii: Zabytki i pomniki, Muzea i instytucje, Inne miejsca (np. parki i ulice), Wydarzenia i Osoby. Jej celem jest uzyskanie jak największej liczby punktów zwycięstwa, które przyznawane są za zdobyte skarby, odpowiednio wielkie kolekcje oraz zachowane do końca gry Monety. Zwycięstwo wymaga trochę szczęścia jednak ważne jest umiejętne zarządzanie ryzykiem, czyli podejmowanie trafnych decyzji , kiedy i o jakie karty zawalczyć.

W pudełku gry znajdują się:
Plansza do gry
100 płytek ze skarbami
30 żetonów
4 znaczniki gracza
Znacznik pierwszego gracze
6 drewnianych znaczników sukcesu
2 Kostki do gry
Instrukcja z mini – przewodnikiem

Więcej informacji na: http://psar.pl/miasto-skarbow/

Nowy sklep w Rzeszowie ze zdrową żywnością, Rzeszów stawia na EKO

Czy zdrowie można kupić? Mówi się, że nie, jednakże rozwijający się w błyskawicznym tempie rynek produktów ekologicznych świadczy o czymś innym…

W dzisiejszych czasach istnieje wiele czynników, sprzyjających powstawaniu chorób oraz obniżeniu ogólnego samopoczucia. Do ich najważniejszych przyczyn należy między innymi zła dieta. Szybkie tempo życia oraz wszechobecny konsumpcjonizm przyczyniły się do tego, że ludzie zaczęli przykładać coraz mniejszą wagę do jakości swojego życia, w zamian za to stawiając na ilość – ilość zarobionych pieniędzy, wykonanych projektów, kupionych ubrań czy gadżetów. Zapomniano niestety o zdrowiu, bez którego radość z posiadanych dóbr staje się niczym.

Jak temu zapobiec?

Na szczęście dzięki wzrastającej świadomości Polaków oraz notabene chęci bycia zdrowym, zaczęto zwracać uwagę na poprawę jakości tego aspektu życia. Zdrowa żywność coraz częściej gości na polskich stołach nie tylko na terenach wiejskich, ale również w miastach, gdzie natura została zepchnięta wcześniej na drugi plan. Podobnie dzieje się w przypadku innych produktów ekologicznych, po które sięgamy coraz chętniej.

Ogromną rolę odgrywają tutaj producenci i sprzedawcy artykułów bio, dzięki którym osoby zainteresowane mają nie tylko coraz to większy dostęp, ale również szerszy wybór produktów organicznych.

Gdzie szukać naturalnych i pełnowartościowych produktów?

Jednym ze sklepów oferujących tego rodzaju wyroby są Delikatesy ekologiczne Eko4U. Powstały one z połączenia pasji do natury i promowania zdrowego trybu życia oraz zamiłowania do rozpowszechniania wiedzy o wpływie pełnowartościowych produktów na zdrowie i samopoczucie. Mieszczą się one w Rzeszowie przy Alei Powstańców Warszawy 38/U2, w jednym z bloków na nowym osiedlu Nasz Gaj. Lokal znajduje się bezpośrednio za salonem meblowym Agata Meble, usytuowany jest od strony drogi z parkingiem.

W sklepie znajduje się szeroka gama świeżych produktów, tradycyjnych wędlin oraz mięs, pieczyw, produktów bezglutenowych, bezlaktozowych, bezcukrowych, jak również owoców, warzyw, produktów zbożowych, słodyczy, herbat, kaw, przypraw, miodów, cukrów, soków, suplementów diety i kosmetyków. Możliwy jest również zakup artykułów oraz marek produktów trudno dostępnych. Wszystko to w jakości BIO i nie tylko. Ponadto, w ofercie sklepu znajduje się możliwość zakupu gotowych koszy prezentowych lub przygotowania własnych kompozycji z dostępnych produktów, według własnego uznania. Ten praktyczny rodzaj prezentu, który cieszy się niesłabnącą popularnością niewątpliwie sprawi wiele radości obdarowanej osobie.

Dla osób zainteresowanych polecamy uczestnictwo w różnych ciekawych spotkaniach, konsultacjach i prezentacjach dotyczących zdrowego żywienia, które odbywać się będą na terenie sklepu.

Otwarcie już wkrótce!

Żywność z Podkarpacia podbija świat!

Sklep internetowy – www.sklep.podkarpackiesmaki.pl – oferujący wysokiej jakości żywność wytwarzaną w Podkarpackiem w ciągu czterech miesięcy działania podwoił liczbę oferowanych produktów.  – Mamy już ponad 160 wyrobów z różnych segmentów z 23 zakładów, zrzeszonych w Klastrze Podkarpackie Smaki – mówi Ewelina Nycz ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

Wśród 23 producentów, w większości rodzinnych firm, których wyroby są w e-sklepie, znajdziemy zakład m.in. wytwarzający susz z warzyw i owoców, czy czekolady ręcznie robione. A także oferujące tradycyjne pieczywo, zakwas żytni na żurek, wyroby mięsne w słoikach m.in. słynną kiełbasiankę, konfiturę z płatków róży w cukrze, wysokiej jakości miody, także z czekoladą. Można się tu zaopatrzyć w oleje z pierwszego tłoczenia oraz w soki owocowe, słodycze, przegryzki i herbatki owocowo-ziołowe. Coraz więcej wyrobów sygnowanych jest jako ekologiczne.

Producenci oferujący w e-sklepie swoje towary nie są anonimowi. Każdy zainteresowany kupnem może poczytać na stronie o zakładach, dowiedzieć się dużo i o procesie produkcji i o samych artykułach. A to ważne dla konsumentów, którzy coraz intensywniej szukają żywności dobrej jakości, która często kojarzy im się z domem i rodziną. To są smaki, do których coraz częściej wracamy i których nieustannie szukamy.

– Na stronie sklepu łatwo można dokonać zakupów. Docelowo czeka nas jeszcze stworzenie możliwości zakupów z zagranicy poprzez wersję angielskojęzyczną. Teraz też taka możliwość istnieje, ale zamówienia trzeba składać drogą mailową – dodaje Ewelina Nycz.

Dziesiątki wysłanych paczek mówi już sporo o preferencjach miejsc, z których pochodzą zamówienia na regionalną żywność, nie „pompowaną” i nie „wzmacnianą” chemią; taką, której proces tworzenia w dużym stopniu oparty jest o tradycję.

Do Olsztyna poszła solidna przesyłka z czekoladami z dereniem oraz… smalcem z mięsem i kapustą. Warszawa chętnie zamawia olbrzymie bochny chleba pieczonego na liściu kapusty, a także konfitury i ekologiczne soki warzywne. Do Krakowa pojechały przesyłki z wędlinami i smalcem w słoikach oraz biszkopty kresowe z Jarosławia i miód nawłociowy.

Oddzielny dział to przesyłki zagraniczne. W miejscowości Clermont-Ferrand we Francji znalazła się wielbicielka suszonych owoców, herbat ziołowych i aż… 10 słoiczków płatków róż w cukrze oraz zakwasu żytniego na żurek. Z kolei do Londynu wysłana została paka dla smakosza precli rzeszowskich i czekolad z suszonymi owocami.

– Po rodzajach zamówienia i nazwiskach adresatów widzimy, że Polacy za granicą tęsknią za prawdziwie polskimi smakami, które kojarzą się im z domem, bliskością i rodziną. Pamięcią smaków, do których wracają i których nieustannie szukają – mówi Ewelina Nycz.

ź: Podkarpackie Smaki

Święty Mikołaj – czy istniał naprawdę?

Mikołaj, nazywany biskupem Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat biskup był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, co było o tyle łatwiejsze, że jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi.

Po pewnym czasie Mikołaj poznał mieszkańca Patary, który popadł w skrajną biedę. Biskup Miry wrzucił do biedaka przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło jego i córki przed biedą.

Te i wiele innych cudownych historii o życiu biskupa Miry przyczyniły się do jego beatyfikacji i na zawsze rozsławiły imię Mikołaja. Niewiele osób wie, że św. Mikołaj jest także patronem marynarzy.

Popularyzację wizerunku świętego Mikołaja zawdzięczamy Holendrom. Św. Mikołaj był patronem Amsterdamu i otaczano go tam szczególną czcią. Przedstawiany był jako stary człowiek w szatach biskupa, który jeździł na ośle. W Holandii zapiski o świętowaniu 6 grudnia pochodzą już z XIV wieku, kiedy uczniowie oraz członkowie chóru kościelnego dostawali kieszonkowe i mieli dzień wolny.

Zwyczaj wręczania sobie prezentów w dzień św. Mikołaja przyjął się szybko, 6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze mikołajki. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. W miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko z rubasznym, starszym panem w czerwonym stroju. Taki wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku i przetrwał do dzisiaj.

150 lat temu urodził się Józef Piłsudski

150 lat temu urodził się Józef Piłsudski – współtwórca niepodległej Polski. „Był niewątpliwie główną postacią w dziejach Polski międzywojennej”
 
Żołnierz, polityki, działacz niepodległościowy, a dla niektórych człowiek, który w żelaznym uścisku trzymał cały kraj. Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku, więc obecnie obchodzimy 150. rocznicę jego urodzin. Marszałek, który miał decydujący wpływ na kształt polityki II RP, sporą część życia spędził w Warszawie. Tu przyjmował polityków, wojskowe defilady, walczył w Bitwie Warszawskiej, a także przejmował państwo w czasie zamachu majowego.