PODWÓJNE 70-LECIE – MAZOWSZE W KROŚNIE

Regionalne Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie zaprasza na drugi z cyklu wyjątkowych SIEDMIU WIECZORÓW JUBILEUSZOWYCH – już 9 marca przed krośnieńską publicznością wystąpi prawdziwa legenda – chór i orkiestra zespołu MAZOWSZE.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który w swoim repertuarze prezentuje bogactwo polskiego folkloru. Z uwagi na ponadregionalny charakter „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy.

Choć w tym roku „Mazowsze” świętować będzie jubileusz 70-lecia, nadal zachwyca młodością i profesjonalizmem, lecz przede wszystkim kolorem, gdyż w repertuarze zespołu znajdują się opracowania 42. regionów etnograficznych.

A „Mazowsze” w liczbach mozemy przedstawić nastepująco: 70 lat działalności, 68 lat na scenie, ponad 7 tys. koncertów, 1100 koncertów w Warszawie, 23 mln widzów, 238 zagranicznych tras koncertowych, 50 odwiedzonych państw, 194 odwiedzone miejscowości w Polsce, ponad 1500 kostiumów scenicznych, 42 opracowane regiony etnograficzne, 140. artystów, 124 koncerty w sezonie 2016/2017 dla 112. tys. widzów, 28 koncertów w 2017 roku dla 170. tys. widzów (58 koncertów na własnej scenie w Otrębusach), tabor wyjazdowy: 3 autokary, tir, bus, 20 ton bagażu.

Bilety 100 zł, ulgowy 90 zł, balkon 85 zł, z KKM 80 zł w sprzedaży w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)
Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek – piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem
Rezerwacja telefoniczna i internetowa:
13 43 218 98 w. 159 | sprzedaz.imprez@rckp.krosno.pl

Rzeszów: 664-lecie Lokacji Miasta Rzeszowa

Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca zaprasza na jubileusz 664-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa, który odbędzie się 20 stycznia o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej.

Podczas uroczystości tytuły Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa odbiorą: Marta Półtorak oraz  prof. Jerzy Posłuszny.

Dla rzeszowskiej publiczności wystąpią również znakomici artyści. Maciej Skarbek, pochodzący z Rzeszowa młody pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów, zagra  „Walce szlachetne i sentymentalne” Maurice’a Ravela.

Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert Lory Szafran z zespołem. Wybitna wokalistka jazzowa  zaśpiewa ponadczasowe przeboje Władysława Szpilmana, Henryka Warsa i Jerzego Wasowskiego.

Bezpłatne zaproszenia na uroczystość 664-lecia lokacji Miasta Rzeszowa będą dostępne w  Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24; tel. 17 853 80 04). Od czwartku, 11 stycznia 2018 r. od godz. 12.00

W kolejne dni zaproszenia można odbierać od godz. 9.00 do 17.00 aż do wyczerpania puli zaproszeń.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 zaproszenia.

„…Przez piwo do Serca…” – czyli Bezdomna Puszka

Akcja charytatywna „Bezdomna Puszka” która miała miejsce w zeszłą Niedzielę może nie zgromadziła tłumów w Pubie Stara Drukarnia w Rzeszowie, jednak  przyciągnęła ludzi z Wielkimi Sercami za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Finalnie , dzięki ofiarności przybyłych gości, ze sprzedaży cegiełek, udało się uzbierać blisko 2.000 zł.
Uzbierane pieniądze w całości zostały przekazane na ręce przedstawicieli Stowarzyszenia Zupełne Dobro, którzy za otrzymane środki będą mogli zorganizować ciepłe posiłki dla ludzi najbardziej potrzebujących i pozostających w kryzysie bezdomności.

W pubie Stara Drukarnia, w dalszym ciągu znajduje się Puszka do której ciągle można wrzucać datki.

Organizatorzy dziękują sponsorom za wsparcie, bez których nie było by tak wspaniałych nagród oraz degustacji piw Rzemieślniczych w zamian za cegiełki. Podziękowania kierują również do właściciela Starej Drukarni, Adama Niebudka, który bezpłatnie użyczył lokal, oraz dla Mateusza Bernata za przygotowanie poczęstunku z firmy Smak Górno.

 

„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.

Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób: zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję. Zapalmy wirtualne światło wolności poprzez kliknięcie w poniższy link.

https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

Cymbaliści spotkali się w Rzeszowie

W dniach 2 – 3 grudnia 2017 roku 20 muzyków solistów i 15 kapel rywalizowało w 36. Ogólnopolskich Spotkaniach Cymbalistów. Ten wyjątkowy w skali całego kraju konkurs organizuje Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Spotkania Cymbalistów są imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupiają liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez muzykę jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie stanu żywej jeszcze tradycji gry na cymbałach oraz jej dokumentacja. Cymbały są charakterystycznym instrumentem muzycznym dla naszego regionu, gdzie przebiega północna granica występowania tzw. cymbałów karpackich. Z kolei na Mazurach i Podlasiu spotykane są tzw. cymbały wileńskie, przywiezione tu po II wojnie światowej przez Polaków przesiedlonych z okolic Wilna.

 

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na obchody 36. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce, które odbędą się 13 grudnia br. o godz. 17:00 przy Pomniku Ofiar Komunizmu. Podniosłą atmosferę wydarzenia wzbogaci poprzez salwę honorową oraz odegranie „Ciszy Ułańskiej” przez trębacza Oddział Kawalerii Ochotniczej a także Orkiestra Reprezentacyjna w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic pod dowództwem rtm. kaw. och. Pawła Guzy.

Zachęcamy wszystkich do zabrania ze sobą zniczy, które zostaną zapalone oraz złożone pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku jako „światełko wolności” O godz. 18:00, w Muzeum Ziemi Leżajskiej, rozpocznie się druga część obchodów, gdzie zebrani będą mieli okazję wysłuchać prelekcji okolicznościowej Artura Brożyniaka pracownika Instytutu Pamięci Narodowej.

Zwieńczeniem obchodów będzie prezentacja filmu pt. „Towarzysz generał Idzie na wojnę”. Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system? Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

Jako Muzeum jesteśmy zobowiązani do podtrzymywania pamięci o wydarzeniach, które przez lata kształtowały obecny charakter naszego państwa. Mimo upływu czasu, wydarzenia sprzed 36 lat pozostają wciąż żywe a słowa gen. Jaruzelskiego, który obwieścił stan wojenny, usprawiedliwiając się przed narodem i wmawiając mu, że Polska stała się ruiną, a winą za to należy obarczyć protestujących i tak zwanych „anonimowych” szkodników, do dziś u niejednej osoby wywołują łzy gniewu. Serdecznie Zapraszamy!

 

Rzeszów odwiedzi Mikołaj

Święty Mikołaj zjawi się na Rynku już o godzinie 13:00 w dniu 9 grudnia. Jednak to, w jaki sposób dostanie się na scenę, z której będzie wręczał prezenty, niech pozostanie niespodzianką.

W trakcie obecności Świętego Mikołaja będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie, a także uczestniczyć w świątecznych grach i zabawach. Przed godziną 16:00 szkoła tańca LEMON zaprezentuje krótki pokaz, a także animacje taneczne.

Drodzy Rodzice, jeśli chcecie, aby Wasze pociechy otrzymały prezenty na scenie rzeszowskiego Rynku w obecności Świętego Mikołaja zapraszamy do przesyłania zgłoszeń (imię i nazwisko dziecka, nr kontaktowy do rodzica) na adres psobczyk@estrada.rzeszow.pl do 7 grudnia 2017 roku. Paczki z przygotowanymi i podpisanymi prezentami przyjmowane będą 7 oraz 8 grudnia w Podziemnej Trasie Turystycznej w godz. 9:00 – 18:00.”